ASAF KOÇAK

ASAF KOÇAK

Asaf Koçak (1958)
Asaf Koçak, 1958 yılında Yozgat’ın Yerköy ilçesinde doğdu. Fakat resmi kayıtlara 1959 Kırşehir doğumlu olarak gecti. Babası Hese Tekşin ve annesi Afe Mome Şexbilan aşiretine bağlı Mahmutlu köyünden Yerköy’e göç etmişlerdi. Asaf Koçak 6 çocuktan 5. si olarak Yerköy’de dünyaya geldi.
Asaf Koçak’ın resim aşkı ta ilkokulda başlamıştı. Bu aşkı karikatür ve isyanların başlangıcı diye nitelendirdiği İstanbul Davutpaşa Lisesi’nde olgunlaştırdı. Dersten kaçmayı, 51 oynamayı orada öğrendi. Daha sonra Kırşehir Eğitim Enstitüsü’nü bitirdi. Sivas’ta 4 yıl öğretmenlik yaptı. Sivas’ta donma tehlikesi geçirdi ve arkadaşları tarafından hayata geri döndürüldü.
3 yıl da Adıyaman’da öğretmenlik yapan Koçak, daha sonra öğretmenlik mesleğinin kendisine göre olmadığına karar verdi. İstifasını sunarak Ankara’ya geldi. Burada 6 kişisel sergi açtı. Ondört yılı bulan sanat yaşantısı boyunca karikatürleri Sorun, Yapıt, Yeni Olgu, Türkiye Yazıları, 2000e doğru, Bilim ve Sanat, Yarın, Edebiyat 81, Cumhuriyet, Günaydın ve Yeni Çuval da yayımlandı. Yunus Nadi Ödülleri’nde mansiyon, TMMOB Denizli temsilciliğinin düzenlediği karikatür yarışmasında başarı ödülleri kazandı.
Para kazanmak ve geçinmek için musluk tamirciliği ve sinemayı denedi. Kısa metrajlı bir filimde oynadı. Filmin adı Büyük Simbad’tı. Bu film bir yarışmada birincilik ödülü aldı. Pir Sultan Abdal dergisinin kapak karikatür çizimlerini, Özgür Gelecek dergisinin görsel danışmanlığını yaptı.
Karikatür dünyasının yakından tanıdığı bir çizer olan Asaf Koçak, 10 Mayıs 1993’te Ankara’da “Yok Devenin Kuşu” adlı bir sergi açtı. Sergisinin açılışında “Tiyatro Özgün Deneme” kısa bir oyun sergiledi. İçinde büyük boyutlu renkli pentür karikatür çalışmalarının yanı sıra heykellerinin de yer aldığı sergi, 10 Haziran’a kadar Ankara Sanat Yapım Galerisi’nde sürdü.
Yukarı Çık