Madımak Müze

2 Temmuz 1993 günü, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ta halk edebiyatımızın büyük ozanlarından Pir Sultan Abdal için düzenlenen şenlikler çok acı bir sonla, bir katliamla noktalandı.

Pir Sultan Abdal kültür etkinliklerini bahane eden gericiler, şeriat özlemiyle ayaklandı. Cuma namazından sonra kent merkezinde gösteriye başlayan şeriatçılar, Ozanlar Anıtı ve Atatürk heykellerine saldırdılar. Önce valilik ve kültür merkezini daha sonra da şenliğe katılanların kaldığı Madımak Oteli’ni kuşattılar. Sayıları 15 bine ulaşan göstericiler oteli taşlamaya başladılar. “Sivas Aziz Nesin’e mezar olacak”, “Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak” sloganlarıyla Madımak Oteli’ni ateşe verdiler.

Şeriatçı ve gericiler tarafından gerçekleştirilen Sivas Madımak Katliamı, Türkiye topraklarında; ilericilere, aydınlara, devrimcilere, sosyalistlere; düzene muhalif olanlara, Alevilere ve mazlum birçok halka karşı egemenlerce yürütülen baskı, tenkil, inkar, asimilasyon, imha politikalarının zorunlu bir sonucu olan tarihsel katliamlar zincirinin en önemli halkalarından birisidir.

2 Temmuz Sivas Madımak Katliamının ardında bıraktığı büyük tarihsel trajedi ve acılar bu güne kadar ne siyasi hükümetler, ne yargı, ne adalet, ne TBMM, ne siyaset, ne de adalet tarafından çözülmedi. Yargı ve siyaset erklerinin çözmediği, bir nebze olsun hafifletemediği bu derin tarihsel acıları ve toplumsal hafızayı canlı tutmak, gelecekte bu acılarla yüzleşmek için, bir daha yaşanmaması için: katliamda yitirdiğimiz 33 aydınımızı yaşatmak için Ankara’da “Madımak Müze”yi kurmak istiyoruz.

Madımak Müze Mücadelesi, Türkiye’nin toplumsal, tarihsel, sosyal, siyasal yaşamında katliamlarla, acılarla yüzleşilmesi açısından atılmış çok önemli bir ilk adımdır. Bu miras gelecek kuşaklara aktarılması gereken “BİR DAHA BU ACILAR YAŞANMASIN ÇIĞLIĞIDIR!…”
Vereceğiniz desteğin özgür, demokrat, barıştan ve demokrasiden yana, farklı kültürlerin ve inançların bir arada yaşayabileceği bir Türkiye özleminin gerçekleşmesine katkı sunacağına, Madımak katliamını unutturmak isteyen çevrelere etkili bir yanıt olacağına inanıyoruz.
SİVAS’IN IŞIĞI HİÇ SÖNMEYECEK!…
MADIMAK KATLİAMINI UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ!…
MADIMAK UTANÇ MÜZESİ OLACAK!…

Yukarı Çık