Devlet Ne Dedi?

“… Otelin etrafını saran vatandaşlarımıza hiçbir biçimde zarar gelmemiştir. Onlardan ölen ve yaralanan da yoktur. Dolayısıyla olay, bir otelin yakılması ve içinde olan vatandaşlarımızın ölmesi ile ortaya çıkmıştır. Tahrike kapılacak bir durum yoktur. Ancak, dediğim gibi bir otelin yanması meselesi olmuştur. Sivas olayının neden ve nasıl olduğu tahkik edilmelidir. Sayın Aziz Nesin’in oradaki konuşmasından sonra, gazetelere yansıyan haberlerden, halkın tahrik içerisinde olduğu anlaşılmaktadır.”
2 Temmuz 1993
Başbakan Tansu Çiller’in İlk Açıklaması

“… hala, demokrasi içinde fikirlere tahammülümüzün olmadığını gösteren bir durum. ama bundan çıkardığımız sonuç, laik düzen aleyhine olamaz… güvenlik güçlerimiz, vatandaşlarımızın zarar görmemesine dikkat ederek olayları kontrol etmeye çalışıyorlardır. … ”
3 Temmuz 1993
Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü

“… yangın önceden planlanmış bir olay değil, topluluk psikolojisi ile ortaya çıkmıştır. İdari ceza soruşturması sonunda, olaylara karışan kişilerin ve kamu görevlilerinin verdiği ifadeler doğrultusunda, Aziz Nesin hakkında da soruşturma açılabilir.3 Temmuz 1993 İçişleri Bakanı Mehmet Gazioğlu

“… Devletin valisi yüzde 99’u Müslüman olan Türkiye’de halkımızın dini duygularını rencide eden, dini değerlerle alay eden bir konuşmacıya karşı tepkisiz kalmışsa, milletin o valiye güvenmesini bekleyemezsiniz… Fikir özgürlüğünün halkımızın mukaddes değerleri için kullanılmasına hiçbir şekilde kayıtsız kalmayız.
3 Temmuz 1993
Mesut Yılmaz – Anavatan Partisi Genel Başkanı

“… Provokatörler geliyor, benzin döküyor, kibrit çakıyor, perdeleri tutuşturuyor. Bunları yapan gene bulunmaz. Çünkü arkasından CIA çıkar. Tıpkı Uğur Mumcu cinayetinde olduğu gibi, katilleri bulamazlar.
3 Temmuz 1993
Necmettin Erbakan
Refah Partisi Genel Başkanı

“… Olayların bastırılması sırasında ve şu ana kadar güvenlik güçlerinin gösterdiği itidalli ve akıllı görev anlayışı, olayların daha vahim boyutlara ulaşmasına engel olması bakımından, her türlü takdirin üzerindedir. Kendilerine teşekkür ederim. … Aziz Nesin’i Sivas gibi hassas ilimize getirerek zehrini kusmasına sebep olanlar olayın birinci derece sorumlusudur. Halkımız kışkırtılmıştır, tahrik edilmiştir.
5 Temmuz 1993
Muhsin Yazıcıoğlu
BBP Genel Başkanı

“… Gelişmelerden büyük endişe duyuyorum. Yetkililerden, bir an önce, daha etkili önlemler almalarını isteyeceğim.
3 Temmuz 1993
Ziya Halis
SHP Sivas Milletvekili

“… Ben vali beyin ve emniyet müdürünün isteği üzerine, topluluğu yatıştırmak amacıyla konuşma yaptım… Belediye olarak üzerimize düşeni yaptığımız kanaatindeyim. Ben aslında teşekkür beklerken adeta suçladım.
3 Temmuz 1993
Temel Karamollaoğlu
Sivas Belediye Başkanı

“… burada taraflardan birini suçlamak yanlış. hangisini suçlasak hata yapmış oluruz. o zaman gerçek suçluları gözden kaçırırız. gerçek suçlular, somut olarak söylüyorum, bir gizli servis operasyonudur. bir alman servisi yapabilir bunu.”
3 Temmuz 1993
İstihbaratçı Prof. Dr. Mahir Kaynak

Yukarı Çık