Gülsüm Karababa’nın adı Madımak Kültür Merkezi’ndeki anıttan kaldırılacak

Gülsüm Karababa’nın adı Madımak Kültür Merkezi’ndeki anıttan kaldırılacak

PİRHA- Hüseyin Karababa, Sivas Valiliği’ne karşı Madımak Kültür Merkezi’ndeki anıttan katliamda yaşamını yitiren kardeşi Gülsüm Karababa’nın adının kaldırılması istemiyle açtığı davayı kazandı. Karababa, “Benim kardeşimi katledenlerin gidip orada onu anmasını, onun anısına çiçek koymasını istemiyorum” dedi. 

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta düzenlenen etkinlikler sırasında Madımak Oteli’nde bulunan çoğunluğu Alevi olan, 33 yazar, sanatçı, aydın ve iki otel çalışanı, dinci faşist kalabalık tarafından yakılarak katledildi.

Katliamdan sonraki yıllarda otel girişine kebap lokantası açılması yaşamını yitirenlerin yakınlarının tepkisine neden olmuştu. Tepkilerin ardından lokanta 2009 yılında taşındı. Madımak Oteli kamulaştırıldı, yenilendi ve 2011 yılında Bilim ve Kültür Merkezi olarak kullanıma açıldı.

Merkezdeki anı köşesine, katliamda yaşamını yitiren 33 aydın, iki otel görevlisinin yanı sıra iki katilin de adı yazıldı. Listede iki katilin adının yer alması, katliam mağduru ailelerin tepkisini çekti. Alevi kurumları ve mağdur ailelerin mücadelesi sonucu, Sivas Valiliği Madımak Oteli’nde isimleri yazılı iki katilin adını anıttan kaldırdı.

11 YIL SÜREN YARGILAMA HÜSEYİN KARABABA’NIN LEHİNE SONUÇLANDI

Hüseyin Karababa, Sivas Valiliği’ne karşı Madımak Kültür Merkezi’nde bulunan anıttan katliamda yaşamını yitiren kardeşi Gülsüm Karababa’nın adının kaldırılması istemiyle açtığı davayı kazandı.

Karababa, kardeşinin adının anıttan kaldırılması için 2011 yılında Sivas Valiliği’ne dava açmıştı. 11 yıl süren yargılama Karababa’nın lehine sonuçlandı.

Danıştay 8. Dairesi’nin verdiği karar doğrultusunda Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın adı Madımak Kültür Merkezi’ndeki anıttan kaldırılacak.

“BENİM KARDEŞİM BASİT BİR OLAYDA ÖLMEDİ, KATLİAMDA HAYATINI KAYBETTİ”

Hüseyin Karababa, PİRHA’ya yaptığı açıklamada, konuya ilişkin şunları dile getirdi:

“Ben kardeşimin adının o kültür merkezi denen yerde yazmasını istemiyorum. Benim kardeşim bir futbol maçında izdihamda hayatını kaybetmedi ya da bu tür bir olayda ölmedi. Benim kardeşim katledildi. Sivas Katliamı Alevi soykırımının bir parçasıdır. Benim kardeşim de bu katliamda hayatını kaybetti. Öyle basit bir şekilde oraya kültür merkezi deyip içine de bir anıt dikemezler.

“KARDEŞİMİ KATLEDENLERİN GELİP, ONUN ANISINA ÇİÇEK BIRAKMASINI İSTEMİYORUM”

Ayrıca oraya herkes gidip çiçek koyuyor, anmalarını yapıyor. Yarın bir gün Temel Karamollaoğlu da Kemal Kılıçdaroğlu ile kol kola girip oraya çiçek koyabilir. Benim kardeşimi katledenlerin gidip orada onu anmasını, onun anısına çiçek koymasını istemiyorum.

Yakın bir zamanda orada o katliamı gerçekleştirirken ölen iki katilin de adı yazılıydı. Apar topar kaldırdılar onu. Sebebi de benim davayı kazanacak olmamdı. Kazanacağımı anladıkları için o katillerin ismini oradan kaldırdılar. Şimdi diyecekler ki, ‘Onların adını kaldırdık senin kardeşinin adı dursun.’ Ama hayır, asla buna izin vermeyeceğim. Kardeşimin adı oradan kaldırılacak.”

Melis CİDDİOĞLU/ANKARA

Yukarı Çık