Sivas Katliamı davasında talepler yine mahkeme heyetince kabul edilmedi!

Sivas Katliamı davasında talepler yine mahkeme heyetince kabul edilmedi!

PİRHA – Ankara’da görülen Sivas Katliamı davasında avukat ve ailelerin talepleri bir kez daha karşılık bulmadı. “Davayı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne götüreceğiz. Bu sebeple MİT’e yazı yazılarak katliam ile ilgili bilgiler istensin” diyen avukat Özgür Piroğlu’na, mahkeme heyeti olumsuz yönde cevap verdi.

 

33 Yurttaşın yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı ardından üç firari sanık üzerinden devam eden duruşma Ankara 1. Ağır Ceza mahkemesinde görüldü. Duruşmaya katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları ve Alevi örgütlerinin temsilcileri katıldı.

Davanın avukatlarından Şenal Sarıhan, kovid olması nedeniyle mazeret belirterek duruşmada yer alamadı.

Kimlik tespitlerinin yapılması ardından mahkeme başkanı, 3 firari sanık üzerinden ilerleyen dava dosyasının, sanıklar hakkındaki tutuklama amaçlı yakalama kararının devam ettiğini belirtti. Mahkeme başkanı ayrıca sanıkların yakalanması konusunda Adalet Bakanlığı’na yazılan müzekkerelere cevap gelmediğini aktardı. Bunun üzerine Av. Ali Yılmaz, Adalet Bakanlığı’na müzekkere akıbetinin sorulmasını talep etti.

“CAFER ERÇAKMAK’IN ÖLDÜĞÜNE İNANMIYORUZ”

Katliamda yaşamını yitiren Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, duruşmada söz alarak, sanık Cafer Erçakmak’ın ölmediğini söyledi. Karababa, Erçakmak için Sivas Cumhuriyet Savcılığı’na dilekçe verdiklerini ancak cevap gelmediğini belirterek şunları söyledi:

“Daha önce Cafer Erçakmak’ın öldüğüne dair tutanağa imza atan Avukat Şenal Sarıhandır. Kendisi benim yerime vekaleti olmadığı halde başka bir cesedi teşhis etmiştir. Ben kendisini hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Kendi imzaladığı otopsi raporunu reddeden yine kendisidir. Kendisi mezarın açılması için başvuru yapmazsa ben de kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağım.

Hollanda Devleti vatandaşına sahip çıkmadı. Buraya gözlemci göndererek bir şey olmayacağı aşikardır. Hollanda devletinin fiilen burada davaya katılması gerekmektedir ve Hollanda Devleti aranan bu teröristleri alıp Hollanda’da yargılayabilir.”

“DAVAYI ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİNE GÖTÜRECEĞİZ”

Avukat Özgür Piroğlu da Sanık Cafer Erçakmak’ın öldüğüne inanmadıklarını vurgulayarak şu savunmayı yaptı:

“Avukat Şenal Sarıhan hanımın beyanları oldu. Biz de buna karşı öldüğünün tespiti için Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe verdik. Halen bir cevap bize gelmedi. Cafer Erçakmak’ın öldükten sonra internette dolaşan bir fotoğrafI var. O fotoğraf ile Cafer arasında bir benzerlik yoktur. Biz, Cafer Erçakmak’ın öldüğüne inanmıyoruz. Cafer Erçakmak, Madımak Katliamının en kritik kişilerinden biridir. Korunup, kollanmaktadır. Halen de hayattadır. Almanya, Alevi soykırımı yapan bu katilleri yıllarda Türkiye’ye vermemektedir. Biz bu davayı Uluslararası Ceza Mahkemesine götüreceğiz. Bu sebeple MİT’e yazı yazılarak bütün Madımak Katliamı ile ilgili bilgilerin istenmesini talep ediyorum.”

AVUKATLARDAN KATLİAMIN SİYASİ UZANTISI VURGUSU!

Duruşmada söz alan Avukat Hüsniye Şimşek ise kaçak durumdaki sanıkların adres tespiti ve iadelerine ilişkin sürecin devamını talep etti. Şimşek ayrıca “Biz bu suç tarihinde ülkeyi yöneten kişilerin beyanı alınmadıkça katliamın siyasi uzantısı ortaya koyulmadıkça gerçek ortaya çıkmayacaktır. Gerçekler ortaya çıkmadıkça toplumsal katliamın devam edeceğini düşünmekteyiz. Siyasi sorumluların mahkemece ve beyanlarına başvurulması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Mahkeme heyeti, Sanıklar Eren Ceylan, Murat Karataş ve Murat Sonkur hakkındaki tutuklama amaçlı yakalama kararının devamına, Adalet Bakanlığı’na yazılan müzekkere cevabının beklenmesine karar verdi. Heyet ayrıca avukatların, MİT’e müzekkere yazılması ve siyasi sorumluların dinlenilmesi yönündeki talebini ise reddetti.

Bir sonraki duruşma 22 Haziran 2022’de saat 14:00’e ertelendi.

PİRHA/ANKARA

 

Kaynak: https://pirha.org/sivas-katliami-davasinda-talepler-yine-mahkeme-heyetince-kabul-edilmedi-320609.html/20/04/2022/

Yukarı Çık