Sivas Katliamı duruşmasında Çiller’in dinlenmesi talebi reddedildi-VİDEO

Sivas Katliamı duruşmasında Çiller’in dinlenmesi talebi reddedildi-VİDEO

PİRHA- Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın 26. duruşmasına bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada Av. Özgür Piroğlu’nun dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in tanık olarak dinlenmesi talebi mahkeme tarafından reddedildi. Duruşma 19 Ocak 2022 tarihine ertelendi.   

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilen Pir Sultan Abdal etkinlikleri sırasında Madımak Oteli’nin binlerce gerici tarafından yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yaşamını yitirmesinin üzerinden 29 yıl geçti.

2012 yılında zaman aşımına uğratılan Sivas’ta Madımak Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanık Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın duruşmasına bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Duruşmaya mağdur yakınları, Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Ankara Şubeleri, Alevi Bektaşi Derneği, Ankara Dersimliler Derneği, Kızılırmak Federasyonu yöneticileri, Hollanda Büyükelçiliği’nden gözlemciler, HDP Milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Filiz kerestecioğlu ve Ankara İl yöneticileri katıldı.

Sivas Katliamı’nda hayatını kaybeden Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa da duruşmaya müşteki sıfatıyla katılarak Sivas’ta bir Alevi soykırımı yapıldığını vurguladı. Karababa “Koçgiri’den başlamak üzere, Dersim, Çorum, Malatya, Maraş, Sivas ve Gazi periyodik olarak devlet tarafından Alevi soykırımı yapılmıştır” dedi.

Karababa şunları ifade etti:

“Almanya 3 firari teröristi teslim etmelidir. 29 yıldır bu dava sürüyor. Bu firarilerin adresleri bellidir. Mahkeme bunun üzerine gitmelidir, istemelidir. Bu dava üstün körü sürdürülüp kapatılmamalı.”

Ardından mağdur avukatları söz alarak taleplerini dile getirdiler.

“KATLİAMIN SORUMLULARI ÇİLLER VE KARAMOLLAOĞLU DİNLENMELİDİR”

Avukat Özgür Piroğlu duruşmada dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in dinlenmesi talebinde bulundu. Piroğlu, Çiller döneminde iki tane Alevi soykırımı olduğunu, bunlardan birinin Sivas Katliamı diğerinin de Gazi Katliamı olduğunu belirtti. Ancak mahkeme Piroğlu’nun talebini reddetti. Piroğlu duruşmada şunları dile getirdi:

“Bu bir Alevi soykırımıdır. Madımak soykırımının birinci faili dönemin başbakanı Tansu Çiller’dir. Ardından Gazi Mahallesi katliamı yaşanmıştır. Bu katliam döneminde de Tansu Çiller görevdeydi ve sorumludur. Tansu Çiller’in tanık olarak çağrılmasını ve dinlenmesini talep ediyorum. Temel Karamollaoğlu da bu katliamın sorumlularından biridir. Temel Karamollaoğlu’nun da tanık olarak dinlenmesi zorunludur. Mahkemeye çağrılmasını ve dinlenmesini istiyorum. Madımak soykırım davasını önümüzde ki günlerde uluslararası ceza mahkemesine taşıyacağız. Bunu da belirtmek istiyorum.”

“SADECE YASALARA GÖRE DEĞİL VİCDANLA DA HAREKET EDİLMELİDİR”

Söz alan Avukat Şenal Saruhan ise şunları ifade etti:

“Bu dava bir açmazda. İlerleme kaydedilmiyor. Dışarıda çok sayıda yargılanması gereken kişi, kurumlar ve örgütler var. Firari 3 kişinin en azından getirilmesi ve yargılanmasını istiyoruz. Murat Sonkur’un iade yazısında, 2013 yılında Alman Federal kurumu alman vatandaşı olduğunu ve adil yargılanma yapılmayacağı gerekçesiyle iade edemeyeceğini bildirdi. Ayrıca bu kişinin istihbarat örgütü MİT’e çalıştığı söyleniyor. Adalet Bakanlığı’nın da dahil olduğu uluslararası anlaşmalara göre terörist eylemlere katılanların iade edilip yargılanmaları gerekiyor. Ama buna uyulmuyor. Yine Alman kurumları iade edilmemeleri için çeşitli gerekçeler sundular. Ancak bu bir katliam ve terör eylemi. Bu insanlığa karşı işlenmiş bir suç. Katledilenlerin hepsi Alevi de değil. Aydın, yazar, ilerici insanlar. O yüzden bu insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Bu kişiler firari. Zaman aşımına uğrasın diye bekliyorlar. İnsanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olmamalı. Mahkeme bu gerçeği göz önüne alarak karar vermelidir. Sadece yasalara değil vicdanla da hareket edilmelidir. Sanıkların iadesi konusunda yeniden yazı yazılmalıdır. Yapılamıyorsa gıyabında haklarında mahkumiyet kararı verilmelidir.”

“TÜRKİYE ALMAN HÜKÜMETLERİYLE USÜLLERE UYGUN YAZIŞMALAR YAPMADI”

Ardından söz alan Avukatlar Öztürk Türkdoğan, Hüsniye Şimşek ve Ali Yılmaz ise önceki avukatların beyanlarına katıldıklarını belirterek; “Türkiye Alman Hükümetleriyle usüllere uygun yazışmalar yapmalıdır. Davayı net olarak anlatmalıdır. Dava doğru aksedilmemektedir. Bundan dolayı iadeler gerçekleştirilmiyor. Bu insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur. Zaman aşımına uğramamalıdır. Mahkeme bu konuda gerekenleri yerine getirmelidir. Devletin bütün kurumlarının mahkemenin taleplerini yanıtlamadığı da görülüyor. Mahkeme bunları hızlandırmalıdır, cevap alma konusunda baskıcı davranmalıdır. Temel Karamollaoğlu katliam günü oradaki kitleyi yönlendirdi. Bunların belgeleri mevcut. Mahkemeye gelip dinlenmesini talep ediyoruz” şeklinde konuştular.

MAHKEME MAĞDUR AVUKATLARIN TALEPLERİNİ YİNE REDDETTİ

Mahkeme, firari sanıkların haklarında kırmızı bültenle arama çıkarılmış olduğunu iadeleri konusunda başka bir girişime gerek olmadığına karar verdi. Ayrıca katliamın sanıklarıyla ilgili MİT’e gerekli yazının yazıldığını, cevabının beklenilmesine ve tanık olarak dinlenilmesi istenilen Tansu Çiller ve Temel Karamollaoğlu’nun dinlenilmesi talebinin reddine karar verdi.

Duruşma 19 Ocak 2022’ye saat 14:00’a ertelendi.

“HESAPLAŞACAĞIZ, YÜZLEŞECEĞİZ”

Duruşma sonrası Can TV mikrofonuna konuşan Av. Özgür Piroğlu, Tansu Çiller’in Sivas ve Gazi katliamlarından sorumlu olduğunu ve mahkeme dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Hüseyin Karababa ise, “Bir katliamın üzerini kapatmaya çalışıyorlar. Alevi soykırımı ifadesini kullandım. Maraş, Çorum, Gazi katliamlarını gördüğümüzde bir Alevi soykırımı var. Alevilerin başından geçen bu. Maraş’ta bir milletvekili çıkarılamıyor. Çünkü bizi göç ettirdiler. Hollanda’nın gözlemcisi duruşmaya katılıyor artık. Devlet bize soykırım yapıyor. Katliamlar yaparak soykırım oluşturuyor. Dönemin Valisi Ahmet Karabilgin konuşmak istiyor ama mahkeme konuşturmuyor. Hiç bir devlet yetkilisi yargılanmadı. Avukatım Çiller’i gündeme getirdi. Hesaplaşacağız. Yüzleşeceğiz” dedi.

PİRHA/ANKARA

Yukarı Çık