Av. Piroğlu, Sivas Katliamı davasına bakan heyetin değişmesi için yeniden başvuru yaptı!

Av. Piroğlu, Sivas Katliamı davasına bakan heyetin değişmesi için yeniden başvuru yaptı!

PİRHA – Avukat Coşkun Özgür Piroğlu, Sivas Katliamı davasını yürüten heyete dair redd-i hakim talebinin kabul görmemesi üzerine yeniden itirazda bulundu. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuran Av. Piroğlu, “Bu katliamın arkasındaki siyasi güçlerin ortaya çıkarılması mahkemenizin heyeti tarafından engellenmektedir. Mahkemenizin bu kararına itiraz ediyorum ve mahkemenizin heyetinin davadan çekilmesini talep ediyorum” dedi. 

Firari 3 sanık Eren Ceylan, Murat Sonkur ve Murat Karataş’ın yargılanması üzerinden devam eden Sivas Katliamı davasının 22 Haziran’daki duruşmasında Avukat Coşkun Özgür Piroğlu ile Müşteki Hüseyin Karababa, redd-i hakim talebinde bulunmuştu. Söz konusu talebe olumsuz karşılık veren mahkeme heyetine dair Avukat Piroğlu, “Karar hukuka aykırıdır” diyerek yeniden Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

“TALEBİMİZ, HUKUKA AYKIRI ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLDİ”

Avukat Coşkun Özgür Piroğlu’nun itiraz dilekçesinde, heyetin davadan çekilmesi talep edilerek şu ifadelere yer verildi:

“Mahkemenizin 22.06.2022 tarihindeki duruşmada vermiş olduğu mahkemenizin heyetinin dosyadan çekilmesi talebimizi reddeden kararı hukuka aykırıdır. Bu karara karşı itiraz yoluna başvuruyorum. Bizim talebimizin davayı uzatmaya yönelik olmadığını herkes çok iyi bilmektedir. Bizim bu talebimizi süresi içinde yaptığımız da çok iyi bilinmektedir. Mahkemeniz bu talebimizi hukuka aykırı şekilde kendisi değerlendirmiştir ve hukuka aykırı şekilde reddetmiştir. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller’in, dönemin Sivas Belediye Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, dönemin Sivas Valisi Ahmet Karabilgin’in bile tanık olarak dinlenmesi taleplerimizi reddeden mahkemenizin heyetinin hukuka uygun bir yargılama yapmadığı aşikardır. Bu katliamın arkasındaki siyasi güçlerin ortaya çıkarılması mahkemenizin heyeti tarafından engellenmektedir. Mahkemenizin bu kararına itiraz ediyorum ve mahkemenizin heyetinin davadan çekilmesini talep ediyorum.”

PİRHA/ANKARA

 

Kaynak: https://pirha.org/av-piroglu-sivas-katliami-davasina-bakan-heyetin-degismesi-icin-yeniden-basvuru-yapti-330825.html/30/06/2022/

Yukarı Çık