ERDAL AYRANCI

ERDAL AYRANCI

Erdal Ayrancı (1958)

1978 yılında ODTÜ’de okumaya başladı. Hatice ile Ayrancı Halk Odasında tanıştıktan iki yıl sonra evlendi. 12 Eylül dönemi ile birlikte, 1980 – 1983 yılları arasında iki yıl iki gün, sırasıyla Mamak, Ankara Kapalı, Niğde, Bor ve Niğde Cezaevlerinde yattı. Hapishaneden çıktığında çeşitli işlerle uğraştı. Yayıncılığı denedi ve sonra arkasından Bodrum’da motel işletmek istedi. Sonra Bilgisayar pazarlamasıyla ilgili bir şirket kurdu. 20 Aralık 1986’da kızı Zeynep doğdu.

Erdal Ayracı’nın ilgi alanı oldukça genişti. En son merakı sinema yönetmenliği yapmaktı. 1992 yılında bir belgesel çekmek için Denizli’ye gitti, ancak bu “Denizli Belgeseli” onun için maddi ve manevi yıpratıcı bir deneyim oldu.

“Balonla Anadolu İpek Yolları” isimli bir proje hazırladı. Projeyi başlatmak üzere, “Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri”ni filme çekmek üzere Sivas’a gitti. Kültür Bakanlığının sıcak baktığı bu projeyle 12 yerin tarihi, kültürel, sosyal yapısının ipek yollarıyla bağ kurularak izleyiciye aktarılması amaçlanıyordu.

Anıtları


Yukarı Çık