ASUMAN SİVRİ

ASUMAN SİVRİ

Asuman Sivri (1977)
1977 yılının Mart ayında Ankara’da doğdu. Ablası Yasemin’in sakin kişiliğinin aksine son derece neşeli, cıvıl cıvıl bir yapısı vardı. Onun yanında olup ta onun enerjisinden etkilenmemek imkansızdı. Ablası ile beraber başladığı semah çalışmalarında henüz çocuk denilecek yaşta Semah eğitmeni olmuştu. Semah eğitmenliği işini büyük bir ciddiyetle yapar, sabahlara kadar farklı yörelerin Semahlarını izler, kıyafetlerini, figürlerini öğrenip arkadaşlarına en ince detaylarına kadar anlatıyordu. Semah grubunun eğitmenliğini bu kadar genç yaşta kendisine teslim eden İlhan Cem ERSEVEN Asuman’a “Deli Kız” “Cadı kız” ismini takmıştı.
Asuman Okulda da son derece başarılı bir öğrenciydi. 1992 – 1993 eğitim öğretim yılı kapanmış ama karnesini henüz almamıştı. Madımak’ta iken sık sık annesini arayıp, Karnesini ve Taktirnamesini alıp almadığını soruyordu. Annesi öğleden sonra abisinin gidip alacağını söylediğinde Annesinden bir ricası olmuştu. “Annecim lütfen Taktirname mi evin en güzel yerine as.” Son almış olduğu taktirnamesini ne yazık ki kendisi göremedi. İlhan Cem Erseven hocasının son kitabı çıkmış, onu hocasına söylemeden gizlice satın almıştı. Sivas’ta Burucüye Medresesin de, Hocasına imzalatacaktı. Aksilik bu ya, kitabı yanına almayı unutmuştu. İlhan Cem hocanın dilinden;
“Yanıma geldi ve -kitabını almıştım, Burucüye’de sana imzalatacaktım ama Ankara’da unuttum, çok üzgünüm- dedi, olsun dedim, Ankara’ya Dönünce” dedim. “O Ankara’ya dönemedi, O ateşi öptü ve Ölümsüzleşti.”

Anıtları


Yukarı Çık