YASEMİN SİVRİ

YASEMİN SİVRİ


Yasemin Sivri (1974)

1974 Yılının 21 Mayısında Ankara’da doğdu. Ankara’da doğdu ama öyle atlas çarşaflarda değil, iki katlı bir gecekonduda dünyaya geldi. Asuman’ın çocukluğundan haksızlığa tahammülü yoktu. Yasemin henüz on yaşına gelmeden, ilkokul üçüncü sınıfta iken öğretmeninin düzenlendiği bir yarışmada birinciliği annesi öğretmen olan bir başka arkadaşı ile beraber paylaşır. Ancak birincilik ödülü olan bir mendili Asuman’a değil diğer arkadaşına verilir. Yasemin buna çok içerler ve ağlayarak eve gider. Annesine ağlayarak “Hakkımı yediler” diye içini döker. O çocuk yaşta haksızlığa karşı duracak koca bir yüreği göğüs kafesinde taşıyordu. Sessiz sakin ama haksızlığa tahammülü olmayan bir yapısı vardı.

Ortaokul ve Lise eğitimini Ankara Atatürk Lisesinde yüksek dereceler ile bitirdikten sonra ilk hakkında Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümünü kazandı. Okuma ve araştırmayı çok seven Asuman’ın lakabı okulda “Profesör” aile içerisinde ise “Büyük Adam”dır.

İlk genç kızlık döneminde gitmiş olduğu bir düğünde “Semah” la tanışır. Semah dönen gençleri izlerken hülyalara dalıp kanatlanıp bir allı turna olup gökyüzünde semaha durmuştu bile. Bu semah ekibinin sorumlusu olan “Sakallı” adam Kamber Çakır ile konuşup kardeşi Asuman ile beraber Semah ekibinin parçası olmuştu.

Sivas’a Şenliklere Derneğin önünde otobüse binmişler ve Carina CUANNA ile yan yana oturmuşlardı. Kardeşi Asuman’ın aşağıda annesi ve yengesi ile konuşurken bileğinde ki künyesini çıkartıp yengesinin cebine koyduğunu görünce oda aşağıya iner ve bileğinde ki künyesi çıkartıp annesine vermek ister. Annesi Yeter Sivri’nin “Kızım künyeniz sizde kalsın, kaybolursa kaybolsun, bir künye sizden mi kıymetli” diyerek almayıp, Yasemin bileğinde bıraktığı künyesi ne yazık ki, Yasemin Gökyüzünde Turnalar ile semaha durduğunda Annesine teslim edildi.

Anıtları


Yukarı Çık