Karababa, Sivas Katliamı sanıklarının iadesi için Almanya Başbakanı’na mektup gönderdi!

Karababa, Sivas Katliamı sanıklarının iadesi için Almanya Başbakanı’na mektup gönderdi!

PİRHA-Sivas Katliamı’nda kardeşi Gülsün Karababa’yı kaybeden Hüseyin Karababa, katliamın üç firari sanığının Almanya’da yaşam sürdüklerine vurgu yaparak Almanya Başbakanı Olaf Scholz’a mektup gönderdi. Karababa, “Talebimiz, aranan bu 3 teröristi Türkiye’ye iade edin veya yargılayın. Suriyeli işkenceci Albay Enver Arslan olayında olduğu gibi ya da Hollanda’ya iade edin. Hollanda’nın yargılamasını sağlayın” dedi.

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Gülsün Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, üç firari katliam sanığı üzerinden devam eden Madımak davasının zaman aşımına uğramaması için yeni bir girişimde bulundu. Karababa, üç firari sanığın Almanya’da yaşam sürdüklerini belirterek, iadeleri konusunda Almanya Başbakanı da dahil olmak üzere Adalet, Dışişleri, İçişleri ve Tarım Bakanlığı’na mektup gönderdi.

“ALMANYA TERÖRİSTLERİ KORUYUP KOLLAMAKTADIR”

Hüseyin Karababa, Suriye’de Esad rejimine bağlı eski Albay Enver Raslan’ın Almanya’da ömür boyu hapse mahkum edilmesi olayını da işaret ederek mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“1993 yılı 2 Temmuz günü Türkiye’nin Sivas şehrinde Madımak Oteli ateşe verilerek Alevi katliamı gerçekleştirildi. 35 Aydın, sanatçı, Ozan ve yazar yakılarak katledildi. 100 insan ağır şekilde yaralandı. Katliam davası 29 yıldan günümüze sürmektedir. 20 Nisan 2022 Ankara 1 Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşması görülmeye devam edilecektir. Adaletin olmadığı bir ülkede adalet aramaya devam ediyoruz.
Ben bu katliamda kızkardeşim Gülsün Karababa’yı kaybettim.
Mevcut dava aranan 3 terörist (Murat Sonkur, Murat Karataş, Eren Ceylan) üzerinden yürümektedir. Bu teröristler, ülkeniz Demokratik Almanya’da yıllardan beri rahat bir şekilde yaşamaktadırlar.
Almanya tüm girişimlerimize rağmen bu teröristleri iade etmemektedir. Teröristleri koruyup kollamaktadır.
Madımak Katliamı’nda yaşamını yitirenler arasında Hollanda vatandaşı Carinna Tujist bulunmakta. Hollanda 28 yıl vatandaşına sahip çıkmamış, yaptığımız baskılar sonucu 2021 yılı itibari ile duruşmalara gözlemci göndermeye başlamıştır.
Carinna Tuijst aynı zamanda Avrupa Birliği vatandaşıdır.
Talebimiz, aranan bu 3 teröristi Türkiye’ye iade edin veya yargılayın. Suriyeli işkenceci Albay Enver Arslan olayında olduğu gibi ya da Hollanda’ya iade edin. Hollanda’nın yargılamasını sağlayın.
Unutmayalım insanlığa karşı suçlarda zaman aşımı olmaz. İnsanlığa karşı işlenmiş Madımak Katliamı hepimize karşı işlenmiş bir suçtur.
Bu hususta gerekli girişimin yapılmasını tavsiye etmekteyim. Tarafıma gerekli bilginin verilmesini talep etmekteyim. Konu ile ilgili detaylı bilgilendirmeniz için tarafıma randevu vermenizi ayrıca beklemekteyim.”

PİRHA/ANKARA

Yukarı Çık