Sivas Madımak’ta çocukları katledilen annelere onur plaketi verilecek!

Sivas Madımak’ta çocukları katledilen annelere onur plaketi verilecek!

PİRHA-Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın “Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri’nde çocuklarını yitiren Madımak analarına onur plaketi verilsin” önerisi karşılık buldu. Hacıbektaş Barış ve Dostluk Ödülü’ne ek olarak bu yıl, Sivas Katliamı’nda çocuklarını yitiren 33 anne adına Sultan Karababa’ya da onur plaketi verilecek.

58. Ulusal, 32. Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’nde bu yıl bir ilke imza atılacak.

ONUR PLAKETİ 33 ANNE ADINA SULTAN KARABABA’YA VERİLECEK

Anma töreni kapsamında her sene verilen Hacıbektaş Barış ve Dostluk Ödülü’ne ek olarak bu yıl, 2 Temmuz 1993 yılında Sivas Katliamı’nda çocuklarını yitiren 33 anne adına Sultan Karababa’ya da onur plaketi verilecek.

Katliamda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, konuya ilişkin yaptığı açıklamada komiteden nihai kararın çıktığını söyledi. Karababa, talebi doğrultusunda katliamda evladını yitiren her anneye birer plaketin verilmesi yönünde karar alındığını aktardı.

ANALARI ONURLANDIRMAK!

Hüseyin Karababa, 26 Temmuz 2021’de yaptığı açıklamada Sivas Katliamı sonrasında anaların vermiş olduğu mücadeleye işaret ederek “Alevi geleneğinde Hacı Bektaş Veli bir süreci taşımıştır. Pir Sultan Abdal da aynı şekilde… Ama son 28 yıllık süreci Madımak anaları taşıyor. Aleviler, Madımak analarına bir teşekkür borçlular. Bu yıl Madımak analarına UNESCO’dan kaynaklı komitenin plaket vermesi gerektiğine inanıyorum. Bu anaları onurlandırmak zorundalar” demişti.

Eren GÜVEN/ANKARA

Yukarı Çık