Karababa, katliamın firari sanıklarıyla ilgili Hollanda Adalet Bakanı’ndan randevu istedi

Karababa, katliamın firari sanıklarıyla ilgili Hollanda Adalet Bakanı’ndan randevu istedi

PİRHA- Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz Zegerius’e mektup yazarak katliam davasına müdahil olmalarını ve Almanya’da bulunan firari sanıkların iade edilip yargılanması için gereken işlemlerin yapılmasını istedi. Mektup Hollanda Büyükelçiliği aracılığıyla gönderildi. 

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde radikal dinci-faşist kalabalık tarafından yakılarak katledilen 35 kişiden biri olan Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, katliamın aydınlatılabilmesi için uzun yıllardır mücadele yürütüyor.

Karababa, Avukat Özgür Piroğlu ile birlikte Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz Zegerius’e, Hollanda Büyükelçiliği aracılığıyla mektup göndererek, katliam davasına müdahil olmalarını ve Almanya’da bulunan firari sanıkların iade edilip yargılanması için gereken işlemlerin yapılmasını istedi.

“TERÖRİSTLERİN ALMANYA’DAN İADESİNİ VE HOLLANDA’DA YARGILANMASINI TALEP EDİYORUZ”

Karababa, Hollanda Adalet Bakanı Dilan Yeşilgöz Zegerius’e yazdığı mektupta şu ifadelere yer verdi:

“Hollanda Adalet Bakanı Sayın Dilan Yeşilgöz Zegerius,

02 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Otel’i ateşe verilerek 35 aydın, sanatçı, müzisyen ve halk ozanı katledildi. Bu katliamda vatandaşınız Jabaina Tuis de (Carina Cuanna Thuijs) katledildi. Alevileri hedef alan bu katliamın duruşmaları 29 yıldır devam ediyor. Hollanda devleti bu davalara taraf olmamış ve kendi vatandaşının haklarını korumamıştır. 2021’den bu yana büyükelçilik tarafından duruşmaları izlemek üzere görevlendirilen gözlemciler ile yetinildi.

Bu katliamın failleri olan Murat Sonkur, Murat Karataş ve Eren Ceylan’a Alman vatandaşlığı verildi ve hala Almanya’da güzel bir yaşam sürüyorlar. Bu teröristler kırmızı bültenle aranmalarına rağmen iade edilmedi. Vatandaşınız da dahil olmak üzere 35 aydın, sanatçı, müzisyen ve halk şairini yakarak katleden bu teröristlerin suçlu oldukları, mahkemece kanıtlandı. Hollanda devleti olarak bu davalara taraf olmanızı, bu davalara müdahil olmanızı ve bu teröristlerin Almanya’dan iadesini ve Hollanda’da yargılanmasını talep ediyoruz.

“DAVANIN MAĞDURUYUM”

Kardeşim Gülsüm Karababa’yı bu katliamda kaybettiğim için bu davanın mağduruyum. Ben ve avukatım Coşkun Özgür Piroğlu bu konuyla ilgili taleplerimizi detaylı olarak ifade edebilmek için sizden randevu talep ediyoruz. Ankara’daki duruşmaya bir avukat atayarak katılmanızı rica ederiz.”

PİRHA/ANKARA

Kaynak: https://www.pirha.net/karababa-katliamin-firari-saniklariyla-ilgili-hollanda-adalet-bakanindan-randevu-istedi-310169.html/11/02/2022/

Yukarı Çık